Sme tu pre vás v pracovných dňoch od 8.30 do 16.30 hod. Objednávky prijaté cez E-SHOP vybavujeme 24/7!

Klasické alebo skryté uchytenie - aký je rozdiel a ktoré je lepšie?

Téma pomerne nová, ktorá však vyvoláva veľa otázok a tiež veľa rôznych názorov. Odpoveď na túto otázku bude iná od inštalatéra a iná od architekta. Záleží na uhle pohľadu. Zatiaľ čo architekt sa na vec pozerá optikou dizajnu, funkčnosti, tak inštalatér vás väčšinou rovno odradí a povie vám, že tento spôsob uchytenia je zlý a že ho neodporúča.

Nechcem hádzať všetkých inštalatérov do jedného vreca, no naše skúsenosti sú také. Cca 70% inštalatérov vás bude od skrytého uchytenia odhovárať a pritom vám nebudú vedieť vysvetliť, že prečo vlastne.

V čom je základný "kameň úrazu"? Klasické uchytenie závesného WC je jednoduché, nevyžaduje si žiadne extra vymeriavanie, žiadne čítanie návodu atď. Teda z pohľadu inštalatéra má toto uchytenie jasné výhody hlavne pre neho.

Na strane druhej - skryté uchytenie si vyžaduje prečítanie návodu, dodržanie inštrukcií z návodu a relatívne presné meranie pri montáži. Čo všetko je pre montážnika čas naviac a vzniká tu riziko, že niečo pokazí. Stalo sa nám už viac krát, že inštalatér dokonca odmietol takéto WC namontovať.

Je to veľká škoda, nakoľko väčšinou sú to zbytočné obavy a montáž so skrytým uchytením nie je vôbec zložitá. Len si vyžaduje trošku viacej času a prečítanie návodu. Preto sa nenechajte odradiť a buďte vy tým, kto rozhoduje – je to predsa len vaša kúpelňa a vy ju budete v ďalších rokoch používať a čistiť.    

zavesne-wc-uchytenie
Skryté uchytenie Klasické uchytenie


Teraz troška objasním v čom je hlavný rozdiel pri montáži. Pri klasickom uchytení sú v keramike 2 otvory, v ktorých sa pri osadení WC na stenu, nachádzajú závitové tyče z podomietkového modulu. Na tieto tyče sa už potom nasadí len podložka, matica a krytka. Celý proces trvá len pár minút.

Nevýhodou je, že aby sa dali matice dotiahnuť, musí mať WC po bokoch montážne kapsy, alebo tvar misy musí byť taký, aby bol k maticiam prístup. Tieto skutočnosti sú však komplikáciou pri čistení WC, kedy je na mise veľa rôznych záhybov a ťažko prístupných miest. Teda čistenie WC je potom komplikovanejšie a trvá dlhšie.

V čom je hlavná výhoda skrytého uchytenia, je práve fakt, že pri tomto spôsobe kotvenia nemusí byť na keramike žiadna montážna kapsa a ani iné ťažko dostupné miesta. WC je kompaktné a jeho čistenie je hrou a nie drinou. Mínusom je to, že montáž si vyžaduje viac pozornosti a času. No výsledok potom stojí za to.

mont_sada_2_1 mont_sada_2


Viac vám istotne napovedia priložené obrázky. Konečné rozhodnutie je, samozrejme, na vás. No ak chcete WC so skrytým uchytením, istotne sa nedajte odradiť od inštalatéra – výsledok istotne neoľutujete!

Zoznam modelov závesných WC+BIDET 2v1 so skrytým uchytením:
FE322, FE322-OVL, EG321, AN320

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie